top of page

כל מה שצריך לדעת על צוואות

סגולה לחיים ארוכים – כל מה שצריך לדעת על צוואות

עו"ד בן שלום ועו"ד יאיר זהבי

עו"ד יאיר זהבי הכנת ועריכת צוואות שירותים משפטיים כללים ייעוץ משפטי
עו"ד יאיר זהבי הכנת ועריכת צוואות שירותים משפטיים כללים ייעוץ משפטי

אנו עובדים כל חיינו כדי לפרנס את משפחתנו ולהעניק את הטוב ביותר. מדוע הפרידה האחרונה מיקירנו מסתיימת בסכסוך ירושה? מסע ההסברה של לשכת עורכי הדין לעידוד עריכת צוואות מצטט את סקר "פאנלס", הקובע כי "75% מהישראלים מסכימים: כשאין צוואה - יש סכסוכים במשפחה".

כל אחד צריך צוואה

גם אם אתם לא נשואים, אין לכם ילדים או רכוש משמעותי כרגע, כדאי להבין מה ייעשה ברכושכם לאחר לכתכם בשיבה טובה.

עשיית צוואה היא הפעולה האחרונה והגדולה ביותר שתעשו בכל רכושכם. צוואה חשובה לכולם ולא רק לבעלי ממון רב.

עשיית צוואה חשובה עוד יותר למי שיש לו או לבן זוגו ילדים, מי שגרוש או נשוי בשנית, או ומי שיש לו רכוש קשה לחלוקה,

כללים לצוואה נכונה

צוואה מוצלחת היא צוואה שאין עליה עוררין. צוואה שאינה כשרה היא צוואה בטלה. צוואה המוטלת בספק היא צוואה שעשויה לסכסך בין היורשים, להתפרש באופן מוטעה או גם וגם. כדי שהצוואה תהיה ברת קיום אסור שיהיו בה פגמים בצורה או בביצוע. אסור שהצוואה תסתור את החוק, ואסור להרשות שיהיה קל לסתור אותה או לערער עליה. אם הצוואה מבטלת צוואות קודמות, כדאי לציין זאת.

כדאי: לפנות לבעל מקצוע, כלומר עורך דין העוסק בכך. כדאי לשתף את עורך הדין בכל המידע הרלוונטי כדי להבטיח שרצונך ייעשה. כדאי לתעד את עשיית הצוואה בקול או בוידאו.

לא כדאי: לפעול בשיטת עשה-זאת-בעצמך.

צוואה טובה מבטאת בבירור את רצון המוריש. בהכנת הצוואה כדאי להתחשב באפשרויות שונות, כגון לידה, מוות, גירושים או נישואים-מחדש. החלטות אלה נוגעות לא רק ליורשים אלא גם לעושה הצוואה, ויש להם פתרונות שונים בחוק.

דרך אחרת לחשוב על צוואה היא כהסכם עתידי בין היורשים על חלוקת רכוש, הסכם שיורשים לא היו חלק בעריכתו. רצון המצווה הוא שההסכם יקוים ולא יופר. לכן כדי למנוע סכסוכים על הירושה נדרש הסכם הגיוני והוגן. חשוב אסור שהיורשים יהיו צד לעריכת הצוואה.

החוק קובע כי יש לפרש את הצוואה לפי אומד דעתו של המצווה, כלומר כוונתו ורצונו, כפי שהיא משתמעת מתוך הנסיבות. לכן כדאי שהצוואה תתייחס לפחות במעט למצווה, היורשים והיחסים ביניהם, וכן לשיקולי דעתו של המצווה והחלטותיו.

לא כדאי: להניח שהחוק מבטא בדיוק את רצונך בעניינים מסוימים. להכין צוואה שאין בה שום רמז לזהות המוריש למעט פרטיו, כדי למנוע טענה של זיוף.

צוואה טובה מסייעת ליורשים לממש את הוראותיה. כדאי לעזור ליורשים לאתר את הנכסים, ולממש אותם.

אם יש צאצאים או שותפים לחיים שאינם רשומים, כגון בני זוג שהם ידועים בציבור, הם עשויים להיתקל בקושי לרשת במקרה של העדר צוואה. בני זוג לא נשואים לא הופכים באופן אוטומטי לידועים בציבור, ויש להבטיח את זכויותיהם. יורשים כאלה עשויים להידרש להוכחות של מצבם המשפחתי וזיקתם למוריש.

כדאי לחשוב גם על מצבם של היורשים, צורכיהם, עזרה כלכלית שניתנה להם בעבר, יורשים שמצבם הכלכלי טוב במיוחד או יורשים שנמצאים בחובות או שיש להם צרכים מיוחדים. צריך להחליט מה ייעשה עם נכסים שנמצאים בפועל בידי יורשים מסוימים או אנשים אחרים.

כדאי: לוודא שהצוואה שלך תהיה נוחה לאיתור ולמימוש.

כסף זה לא הכל. מה עם הספר שכתבת? כתבי היד? חפצים שעברו בירושה במשפחה? מסמכים אישיים? תמונות?

צוואה טובה לא רק מחלקת רכוש אלא גם שומרת על נכסי המוריש שאמורים להפוך לזכויות היורשים. אם יש לך נכסים מיוחדים, כגון מניות בחברות פרטיות, חשבונות מנוהלים, זכויות שליטה, זכויות לא רשומות, זכויות שעשויות להיות לגביהן טענות נוגדות ונכסים אחרים, כדאי לתתן עליהם את הדעת. אם יש לך חובות או שחייבים לך – כדאי שתסייע ליורשים לגבות חובות ולא להיות מופתעים מדרישות של נושים.

כדאי: לחשוב היטב על הכל, ולהתייחס לכל נכס או סוג נכסים, כולל נכסים שאינם ידועים בוודאות או שעשויים להגיע אליך בעתיד, לציין את פרטיהם והדרך לטפל בהם, ולסייע ליורשים לקבל אותם.

צוואה טובה היא מכתב פרידה אחרון מהמוריש לשאריו. כסף הוא לא הכל בחיים. כדאי להשקיע מחשבה במכתב הזה. צוואה היא הזדמנות להגיד כמה מילים טובות ליקיריך, לעודד אותם, ואולי אפילו להגיד סליחה למישהו. לרוב ההורים חשוב לשמור על שלום בית בין הילדים. לזוגות נשואים חשוב להגן זה על זה מבחינה רכושית.

לזוגות שיש להם בני זוג או ילדים מנישואים קודמים חשוב להתייחס למצבים שבהם בן הזוג הנותר מתחתן מחדש או מביא צאצאים לעולם.

לפעמים חשוב להסביר את ההחלטות שבצוואה, כגון את ההחלטה להעניק רכוש רב לאדם אחר, או לא להעניק רכוש למי שמצפה לכך. מי שהצוואה משפילה או מעליבה אותו עשוי לפקפק בה או לערער עליה, במיוחד אם לא ציפה לכך. גם אם אחד מילדי המוריש "מסודר" מבחינה כלכלית, הוא עשוי לא לקבל בהבנה את הדרתו מכל חלק בירושה.

כדאי: לנצל את ההזדמנות.

"אני לא צריך לעשות צוואה – הכל הולך לאשתי"

רבים טועים לחשוב שאם לא יותירו צוואה רכושם יעבור אוטומטית לאישה או לבעל.

ראשית, יש לזכור שמחצית מהרכוש המשותף ככל הנראה (גם לכך יש חריגים) שייך לבן הזוג. פירוש הדבר שאדם שיש לו רק דירת מגורים והוא נפטר – עזבונו כולל מחצית מדירת המגורים בלבד.

אדם שנפטר בלי צוואה ויש לו ילדים, מוריש לאשתו מחצית מהירושה (כלומר ¾ (שלושה-רבעים) מכל הרכוש המשותף), והיתר מתחלק בין ילדיו. בחלק מהפעמים הירושה עוברת על פי הצוואה לאישה בלבד, ואחרי פטירתה לילדים (מנגנון של יורש אחר יורש). במקרים אחרים המוריש מעדיף להבטיח את עתיד הילדים או הנכדים במידה ובן הזוג שהותיר אחריו ייכנס לזוגיות חדשה או יתחתן שוב. החוק מציע פתרונות שונים למצבים כאלה.

איך לא לעשות טעויות בעשיית צוואה?

המוריש ואשתו ערכו צוואה במשותף וקבעו להוריש את קופות הגמל ודמי ביטוח החיים שלו לבן הזוג שיוותר בחיים ואת יתרת העזבון לבנם המשותף.

לאחר שנים המוריש התגרש והתחתן מחדש, ולכן עשה צוואה חדשה, בכתב יד, בה חילק את עזבונו בשווה בין בנו לבין האישה החדשה.

המוריש החתים את כעדים את בנו ואת גרושתו.

בנוסף, כדי לוודא שרצונו יתקיים, המוריש החתים את גרושתו על כתב ויתור על חלקה בירושה.

בנוסף חתמה הגרושה על התחייבות לשנות את צוואתה לטובת ילדם המשותף בלבד, וזאת בתמורה לכך שהיא תמשיך להתגורר בדירה שעדיין בבעלותם המשותפת.

בכל אחת מ-5 הפסקאות שלמעלה מופיעה טעות שעשה המוריש, כל אחת מהן עשויה לגרור את שתי נשותיו ואת בנו לסכסוך ירושה יקר, כואב ומיותר.

אין האמור מהווה ייעוץ משפטי משום סוג שהוא.

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page